Brno

FM 103,0

Vyškov

FM 102,6

Hodonín

FM 95,4

Břeclav

FM 99,1

Znojmo

FM 96,2

Boskovice

FM 91,9

Žďár n. Sáz.

FM 96,0

Vel. Meziříčí

FM 89,1

Třebíč

FM 101,7

M. Budějovice

FM 107,9

Svitavy

FM 96,3

Jihlava

FM 102,3

Dačice

FM 98,5

Instagram

NOVINKY A ZPRÁVY

Zpět na vypis všech novinek

Právě moderuje

Jarek Hemala

Noční Expres

person spustit živě
icon

Pohotoví cestující zachránili důchodce, kterého postihla v šalině srdeční příhoda

16.02.2022

Všichni zachránci obdrželi nedávno i dojemný dopis od rodiny seniora. Záchranná služba ZZSJMK píše:

Naše operační středisko vyslalo na Šilingrovo náměstí v Brně lékaře v setkávacím systému, záchranářskou posádku a inspektora provozu. Přímo v tramvaji měl zástavu oběhu muž staršího věku. Ve voze se pacienta ujali nejprve pasažéři, mladý muž a žena, jak se později ukázalo, jednalo se o zdravotní sestru. Na základně pokynů naší operátorky zahájili společně masáž srdce a snažili se obnovit životní funkce seniora. Když na místo přijeli naši zdravotníci, navázali na resuscitaci a rozšířili péči. „Pokračovali jsme v masáži srdce a použili jsme opakovaně defibrilátor. Zajistili jsme dýchací cesty pacienta, napojili jej na řízenou ventilaci a zaléčili. Posléze se nám podařilo obnovit srdeční činnost.

Musím pochválit všechny své kolegy, ale také cestující, kteří resuscitaci zahájili. Oporou nám byl i řidič tramvaje. Toto jsou vypjaté okamžiky, velmi nám pomůže, když přítomní zachovají klid a snaží se nám v rámci svých možností pomoci a ulehčit situaci. Děkuji všem,“ říká Eva Freyová, lékařka, která měla společně se svými kolegy záchranáři pacienta v péči.

Seniora převezla sanitka do Fakultní nemocnice u svaté Anny. A nedávno přišel milý dopis. „Chtěli bychom tímto vyjádřit nesmírný dík posádkám, které na Šilingrově náměstí zachránily mému manželovi život. Zároveň bychom chtěli poděkovat i spolucestujícím z tramvaje č. 12, kteří mu poskytli první pomoc. A děkujeme i zdravotníkům obou brněnských fakultních nemocnic, kteří měli manžela v péči. Marie a synové“ „Tento zážitek mi opět ukázal, co v životě má opravdu cenu. Jsem ráda, že jsem mohla pomoci. Společně s dalším cestujícím jsme ze sebe při masáži srdce vydali maximum. Bylo mi ctí, pokud jsem napomohla k záchraně života, snad se toto poděkování dostane i k muži, který společně se mnou resuscitoval až do příjezdu záchranářů,“ usmívá se všeobecná sestra Veronika Komínková Fabianová. Také doufáme, že k muži, který pomáhal při resuscitaci v tramvaji, se toto poděkování dostane. Na fotkách nám totiž bohužel chybí… Vidět na nich můžete lékařku Evu Freyovou a záchranáře Ivo Koláčka, záchranáře Zdeňka Labského a Milana Musila, operátorku Dagmar Navrátilovou, všeobecnou sestru Veroniku Fabianovou, inspektora provozu Tomáše Dvořáčka a řidiče tramvaje Benedikta Gregora. Ti všichni spojili své síly, aby zachránili lidský život.Pochvala moc potěšila a máme i skvělou zprávu. Náš pacient se zotavuje, daří se mu každým dnem lépe a teď už je v domácí péči. A to je pro nás ta největší odměna. Všem, kteří pomohli, děkujeme.

zdroj: Záchranná služba Jihomoravského kraje

Další novinky

Umístěte svou reklamu

do nejposlouchanějšího regionálního rádia v čr

iconChci reklamu do rádia

mapa radia krokodyl
icon